To Magne Lerheim-stipend til UiB-forskere

Publisert

Norges Forskningsråds programstyre for globalisering og marginalisering innstilte 10. april åtte prosjekter til det nye Magne Lerheim-stipendet. To av de innstilte prosjektene er tilknyttet Senter for internasjonal helse ved UiB.

De innstilte prosjektene fra UiB har titlene: “AIDS and culture in a Tanzanian context” og “Maternal and infant nutrition in Nepal: Observational studies and intervention trial.” Tilsammen kom det inn 30 søknader på Magne Lerheim-stipendet, hvorav åtte ble valgt ut. I tillegg til UiB-prosjektene fikk to søknader fra UiTø, to fra UiO, en fra NTNU og en fra Norges Veterinærhøyskole støtte.

Magne Lerheim-stipendet har en ramme på 13 millioner kroner fordelt over en femårsperiode, og det tildeles norske hovedfagsstudenter, stipendiater og postdoktorstipendiater som samarbeider med studenter og kolleger fra utviklingsland.

Magne Lerheim var universitetsdirektør ved Universitetet i Bergen fra 1977 til 1990, og han grunnla NUFU-programmet. Det nye stipendet ble opprettet av Utenriksdepartementet for å hedre Magne Lerheim. Intensjonen med stipendet er også å styrke NUFU-samarbeidet.

Powered by Labrador CMS