Trondheim vil satse på de beste

Publisert

Styret ved NTNU har bestemt at universitetet skal ha et eliteprogram for de beste forskningsmiljøene.

– Vi skal dyrke frem flere kandidater i internasjonal toppklasse.

Det sa Kari Melby, prorektor for forskning, da styret ved NTNU denne uken diskuterte hvordan NTNU kan løftes.

Det er Universitetsavisa som skriver om saken.

– Langsiktighet
I saksutredningen ble det lagt vekt på at NTNU ligger bak både UiB og UiO når det gjelder publiseringer på nivå 2, FRIPRIO og SFF. Tildelingene av ERC ligger ikke langt bak de to andre store universitetene, men NTNU har levert færre søknader.

I saksutredningen blir det diskutert både hvilke mål man skal ha, og hvordan man kan nå dem. Ett av forslagene, som ifølge Universitetsavisa ble vedtatt av styret, er et eget toppforskningsprogram.

– Erfaringene fra satsningen på virkemidler som ERC og SFF viser at vi må ha mer langsiktighet. For forskere og faggrupper er det nødvendig å bygge opp cv-er systematisk og målrettet for å kunne hevde seg i nasjonale og internasjonale kvalitetskonkurranser, heter det i saksutredningen.

Samtidig blir det pekt på at en slik satsing er utfordrende.

– Generelt er tradisjonen for å identifisere de aller beste og gi disse spesielle betingelser svak i et system der likebehandling er et rådende premiss for tildeling av ressurser, heter det videre.

Ikke enkeltforskere
Et toppforskningsprogram skal rette seg mot forskergrupper eller forskningsmiljø – ikke enkeltforskere.

– Vi kan ikke vedta at vi skal bli bedre i forskning, sa Melby i styremøtet.

Elementene i et toppforskningsprogram kan ifølge saksfremstillingen være langsiktige planer for rekruttering, publisering og individuelle karriereløp, plan for internasjonalt samarbeid og utvikling av undervisningstilbud, bruk av nasjonale og internasjonale mentorer og veiledere.

NTNU vil selv avgjøre hvem det skal satses på, gjennom bruk av blant annet nasjonale og eventuelt andre typer fagevalueringer, oppnådd finansiering og finaleplassering på arenaer som ERC og SFF.

Powered by Labrador CMS