Det kan være behov for å oppdatere siden når man logger inn første gang.
Vi modererer debatten i etterkant og alle innlegg må signeres med fullt navn. Se På Høydens debattregler her. God debatt!
Tidligere i vår lovet universitetsledelsen å hjelpe de palestinske studentene så de ikke ble sendt hjem i sommer, slik reglene for kvotestudenter tilsier. Nå har Utenriksdepartementet støttet tiltaket med 250.000 kroner, og dermed slipper studentene å grue seg til sommerferien.
– Vi er enormt glade for at UD har tatt situasjonen på alvor og gitt de palestinske studentene den tryggheten de trenger. For oss har det vært viktig å vise at vi tar ansvar for studentene våre og ivaretar samarbeidet med Bir-zeit universitetet i Ramallah, sier prorektor Rune Nilsen.
Sammen med Kontor for utenlandske studenter grep han fatt i problemet de palestinske studentene sto overfor i sommermånedene, og sendte en søknad til departementet om økonomisk bistand. I samarbeid med de aktuelle fagmiljøene har de også laget et sommeropplegg for studentene som er under utdannelse. For dem som nettopp har avlagt avsluttende eksamen, og som derfor skulle ha reist hjem til Palestina for godt i sommer, har dette vært vanskeligere, men de vil få god oppfølging fra institusjonen frem til de kan reise hjem.
De ti palestinske studentene i Bergen er hovedsakelig kvotestudenter på høyere grad. Disse får bare støtte i ti måneder og må derfor etter regelverket reise tilbake til hjemlandet i sommermånedene. Det er så å si umulig slik situasjonen er nå, ifølge kilder ved Bir-Zeit universitetet og observatører i området. Grenser er stengt, og viser man frem palestinsk pass i Israel, må man returnere med samme fly tilbake dit man kom fra. Hvis noen likevel skulle komme seg inn til Vestbredden eller Gaza, vil de neppe klare å reise ut igjen.
– Disse studentene har ingen steder å dra for øyeblikket. Det er rett og slett en internasjonal vegring mot å ta i mot palestinere. Og selv om alle savner familiene sine og ønsker å reise hjem, er situasjonen foreløpig alt for vanskelig. Studentene er avhengige av overlevelsesmidler slik at de kan bli i Bergen, sier Ove Stoknes ved Senter for utviklingsstudier, som også har engasjert seg i denne saken.
Dersom situasjonen i Palestina er like vanskelig til høsten, vil universitetsledelsen se på nye løsninger for studentene. Foreløpig gleder man seg over at de ihvertfall er trygge i sommer.