Den bombelignende gjenstaden skal ligge i en pose mellom fysikkbygningen og kjemibygningen på Blindern, i det innringede området. De nærmeste bygningene er avsperret, og de ansatte i disse kan ikke gå på jobb i dag. Foto: Google Maps

- Gjenstand laget for å ligne en bombe

Publisert

En vekter ble skutt, men bare lettere såret i natt inne på universitetsområdet på Blindern. Nå vil politiet prøve å uskadeliggjøre en gjenstand som er laget for å se ut som en bombe.

– Bombegruppen vår mener det er en mistenkelig gjenstand, og vi har ikke kunnet konkludere med at den er ufarlig. Det er noe som åpenbart er laget for å se ut som en bombe. Men om det faktisk inneholder sprengstoff eller er en dummy, vet vi ikke. Den er bevisst laget for å se ut som en bombe. Den er egnet til å skape frykt, sier operasjonsleder Tor Jøkling ved Oslo Politidistrikt til Dagbladet.

Den mistenkelige gjenstanden ble funnet utenfor bygningene til Universitetet i Oslo (UiO) ved 0700-tiden i morges. Funnet ble gjort etter at en vekter ble beskutt like før klokken 0300 i natt. 

Vekteren fra Nokas nærmet seg ifølge NRK to menn utenfor fysikkbygningen på Blindern. De to la på sprang, med vekteren etter. En av mennene skal da ha skutt fire-fem skudd mot vekteren, som ble truffet i brystet med ett av dem. Han skal ikke ha blitt alvorlig skadet, men er til undersøkelse på sykehus. Trolig er det brukt et finkalibret våpen. Vekteren brukte vernevest. Gjerningsmannen var lys i huden, og snakket engelsk. 

Posen med den bombelignende gjenstanden ble altså funnet etter dette, og politiet har sagt at de vil prøve å uskadeliggjøre gjenstanden. 

– Vi er glade for at vekteren ikke er alvorlig skadet, men det er en alvorlig situasjon som har oppstått og som politiet nå håndterer, sier Gunn Elin Bjørneboe, universitetsdirektør og beredskapsansvarlig ved Universitetet i Oslo, til VG.

UiO har satt krisestab, men det er bare ansatte i de berørte bygningene som er sendt hjem.

Beredskapsledelsen ved Universitetet i Bergen skal ha et møte om saken i formiddag, og På Høyden vil oppdatere med ny informasjon fortløpende. 

Powered by Labrador CMS