Universitetsdirektøren presiserer

Publisert

I brev av 15.11.02 har Universitetsdirektøren tatt opp en del problemstillinger knyttet til det å benytte universitetets brevark og det å benytte stillingstittel ved Universitetet i Bergen, i sammenhenger knyttet til privat virksomhet.

I brev av 15.11.02 har Universitetsdirektøren tatt opp en del problemstillinger knyttet til det å benytte universitetets brevark og det å benytte stillingstittel ved Universitetet i Bergen, i sammenhenger knyttet til privat virksomhet.

Universitetsdirektøren har mottatt henvendelser om noen av de spørsmål saken reiser. Noen av henvendelsene knytter seg til den ansattes bruk av stillingstittel. Enkelte har spurt seg om Universitetet virkelig mener at man ikke lengre kan opptre som professor i anledning oppnevning i offentlige utvalg og i forbindelse med evalueringer av fagpersoner eller faglige miljøer, i inn- eller utland. Andre har spurt seg om det er nedlagt forbud mot at ansatte benytter sin stillingstittel i det offentlige rom, eller ved utføring av private oppdrag. Dette var ikke tilsiktet og vi beklager derfor at brevet har fått en form som kan tyde på at man ønsker å innføre slik praksis.

Universitetsdirektøren presiserer at formålet med brevet var å advare mot å bruke sin tilknytning til universitetet på en måte som gir utenforstående inntrykk av at Universitetet i Bergen, eller fagmiljøene ved Universitetet i Bergen, står inne for ens ytringer, dersom man av en eller annen grunn engasjerer seg i en sak. Det må ikke skapes et inntrykk av at man uttaler seg på vegne av Universitetet i Bergen, dersom man engasjerer seg som privatperson, eller i sitt virke i egen privat praksis.

Powered by Labrador CMS