Vurderer pengestøtte til UiB

Publisert

Norsk-amerikaneren Fred Kavli og hans Kavli Foundation vurderer å gi penger til norsk forskning og dele ut store forskningspriser fra Norge.

Fredag møtte Fred Kavli og direktør for The Kavli Foundation, David Auston, det internasjonalt anerkjente hjerneforskningsmiljøet ved Universitet i Bergen (UiB). Det er hovedsaklig til forskning innen astrofysikk, nanovitenskap og nevrovitenskap The Kavli Foundation bevilger sine penger.

– Svært interessant, kommenterte Kavli etter presentasjonene av de nevrovitenskapelige prosjektene ved UiB fra professorene Kenneth Hugdahl, Helge Nordby, Vidar Steen og Clive Bramham .

Kavli og Auston ble vist rundt i laboratorier i Bygg for biologiske basalfag (BBB) og på Haukeland Universitetssykehus der de fikk demonstrert og forklart ulike forskningsaktiviteter tilknyttet Institutt for biologisk og medisinsk psykologi.

100 millioner dollar

Målet for The Kavli Foundation er “å støtte vitenskapelig forskning som har som mål å øke livskvaliteten for mennesker verden rundt”. Fokuset i Bergen på å finne løsninger rundt alvorlige psykiske lidelser og språkvansker skulle dermed være svært relevant.

Fred Kavli er opprinnelig fra Norge og dro etter utdannelsen ved NTH på 50-tallet til California, USA, der han startet Kavlico Corporation, en av verdens største leverandører av teknologi til luftfarts- og bilindustrien. I 2000 solgte han seg ut av selskapet og etablerte The Kavli Foundation, som nå disponerer en stor del av Kavlis formue til forskningsformål.

– Så langt har vi delt ut omtrent 100 millioner dollar, sier direktør David Auston.

The Kavli Foundation har etablert forskningsinstitutter ved flere kjente amerikanske universiteter som Columbia, Cornell, Yale og Stanford. Også Delft University of Technology i Nederland har fått sitt Kavli-institutt. I tillegg har stiftelsene gitt støtte til symposier og opprettet professorater.


Utdeling av pris i Norge?

Om det nå også skal dryppe på forskningsinstitusjoner i gamlelandet er foreløpig uvisst.

– Nå bare speider vi, sier Kavli hemmelighetsfullt.

David Auston bekrefter imidlertid at det er gode sjanser for at Kavli vil gjøre Norge til vert for utdelingen av tre internasjonale priser som årlig skal deles ut til forskere innen astrofysikk, nevrovitenskap og nanovitenskap.

Hver av prisene er på hele 1 million amerikanske dollar, i underkant av sju millioner norske kroner med dagens kurs.

Powered by Labrador CMS